d-panthenol, więc właściwie co?

O d-panthenolu słyszeć można praktycznie na każdym kroku. W telewizji, radio, na blogach parentingowych Mamy wspominają nie raz. To jeden z bardziej istotnych składników kosmetyków naturalnych, w tym kosmetyków dla dzieci. D-Pantenol to prowitamina witaminy B5. Pełni ona niezwykle ważną rolę w procesie przemiany materii oraz pojawia się w niemal każdej komórce organizmu.

D-Panthenol przyspiesza podział komórkowy, więc można go stosować na skórę podrażnioną, zaczerwienioną oraz poparzoną jako środek łagodzący. Dlatego tak często używany jest jako składnik kremu dla dzieci. To on sprawia, że krem łatwiej się rozprowadza na skórze. Ponadto świetnie nawilża skórę, nadając jej jędrności i miękkości.

D-panthenol przyspiesza także syntezę lipidów, lipoprotein i białek. To jeden z najlepszych środków kondycjonujących włosy, ponieważ witamina B5 przekształca się w korze włosa. Dodatkowo zwiększa szybkość wzrostu i grubości włosów, co ważne jest np. u kobiet po porodzie. Co więcej, d-panthenol zmniejsza tendencję do rozszczepiania końcówek oraz polepsza rozczesywalność włosów.

N.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>